• جمعه، ۲۵ آبان ۱۳۹۷
  • اوقات شرعی
  • وضعیت آب و هوا

شهر یزد نمادی از تعامل پایدار با طبیعت

شهر یزد نمادی از تعامل پایدار با طبیعت

مهدی جمالی نژاد شهردار یزد در آیین افتتاح " کارگاه بین المللی آب و شهر: سیستم های آبی و ساختارهای شهری"، یزد را نمادی از تعامل پایدار و سالم با طبیعت دانست و گفت: شهر یزد دارای ویژگی های خاص جغرافیایی، اقلیمی و محیطی است .

وي گفت: این شهر از نظر محیطی در مناطق بیابانی ایران قرار گرفته و شرایط اقلیمی خاص از جمله میزان بارش کم، تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد در ایجاد شرایط محیطی خاصی نقش مهمی ایفا کرده‌اند .

جمالي‌نژاد افزود: این شرایط دشوار دو راه حل را پیش روی مردمان این منطقه قرار داده بود كه نخستین راه تسلیم شدن در برابر طبیعت و کوچ و راه دوم جنگ با طبیعت بود.

وي ادامه داد: مردم یزد هیچ کدام از این دو راه را انتخاب نکردند بلكه آنها از طریق ایجاد تعامل پایدار و سازنده با محیط توانستند طراوت، شادابی و سرزندگی را برای این شهر به ارمغان بیاورند .

شهردار یزد وجود بادگیرها، حوضچه‌ها، باغچه‌ها و زیر زمین‌ها را نمونه‌هایی از تعامل پایدار انسان و محیط دانست .

جمالی نژاد در ادامه سخنان خود سیستم قنات را حلقه اتصال ارتباط بین آب و شهر در یزد برشمرد و افزود: وجود قنوات در یزد علاوه بر اینکه موجب شکل‌گیری شکل خاصی از معماری در شهر یزد شده، عامل به وجود آمدن تمدن کاریزی نیز محسوب می‌شود .

وي صلح دوستی، مدارا، سخت کوشی و قناعت را از جمله ویژگی مؤلفه های فرهنگی این تمدن برشمرد .

شهردار گفت: از یک‌سو قنوات از طریق آب‌رسانی به شهر موجب طراوت و شادابی شهر یزد شده اند و از سوی دیگر، شهر به واسطه نیازهای خود از قنات‌ها نگهداری می کرده است كه مجموع این عوامل نشان‌دهنده خدمات متقابل قنات و شهر به یکدیگر است .

وی در پایان نیز خواستار الگو گرفتن از رفتار پیشینیان در راستای تعامل سازنده با طبیعت به جای جنگ فناورانه با طبیعت شد.


تداوم دوره های آموزشی اخلاق حرفه‌ای ویژه رانندگان سرویس مدارس در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ و استقبال رانندگان تاکسی سرویس مدارس؛

هفتمین جلسه آموزشی از سری کارگاه های آموزشی اخلاق حرفه ای ویژه رانندگان سرویس مدارس تحت نظارت سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد در روز...

۱۳۹۷/۰۸/۲۲ 61 بازدید