نخستین دفتر استانی کمیسیون ملی یونسکو-ایران در شهر میراث جهانی یزد افتتاح شد

 

 

 

نخستین دفتر منطقه ای استانی کمیسیون ملی یونسکو روز سه شنبه دوم دی ماه با حضور دبیرکل این نهاد در ایران و معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری، استاندار و مسئولان استانی و شهری در یزد افتتاح شد.

جعفر امین‌مقدم مدیر مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهری شهرداری یزد در مراسم افتتاح نخستین دفتر استانی کمیسیون ملی یونسکو-ایران ضمن قدردانی از همکاری کمیسیون ملی یونسکو-ایران در جهت ایجاد اولین دفتر استانی این کمیسیون در شهر میراث جهانی، یزد را مهد تنوع، هم‌زیستی مسالمت آمیز ادیان مختلف، فرهنگ وهم‌زیستی با طبیعت معرفی نمود.  

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران در این مراسم با اشاره به سیاست تمرکززدایی این نهاد افزود: در این دفتر تمام اهداف کمیسون دنبال می شود.

وی ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مختلف، شناسایی شخصیت های برجسته، فعالیت در عرصه های آموزشی، فرهنگی و هنری را از جمله وظایف این دفتر اعلام کرد.

ایوبی افزود: این نمایندگی در واقع وظایف کمیسیون ملی را در استان ها در زمینه فعالیت های مرتبط با ثبت، نظارت و پایش رصد می کند.

وی اظهار داشت: ساختار دفتر یادشده، شورای راهبری است که مهمترین نهاد، تصمیم گیری در این دفتر است و ریاست آن به عهده استاندار و نایب رئیس هم شهردار این شهر خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: رئیس شورای علمی این دفتر علی اصغر سمسار یزدی انتخاب شد و شورای اجرایی و رئیس دفتر منطقه ای یادشده با جلساتی که با استاندار و شورای شهر و مدیران استان خواهیم داشت انتخاب می شود.

ایوبی در مورد راه اندازی دفتری مشابه در سایر استان ها خاطر نشان کرد: برنامه ای برای توسعه نداریم البته با استفاده از ظرفیت‌های موجود استا‌ن‌ها تعداد محدودی دفتر ایجاد خواهیم کرد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو تصریح کرد: یزد شهر ویژه ای در بین شهرهای ایران است و نخستین شهری است که ۲۰۰ هکتار از ۷۵۰ هکتار بافت تاریخی آن در تیرماه ۱۳۹۶ به ثبت جهانی رسیده است.

شایان ذکراست راه‌اندازی دفتر نمایندگی یونسکو در محل مرکز خلاقیت‌ و فناوری‌های نوین شهری شهرداری یزد در دی ماه ۱۳۹۶ بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر یزد تصویب و اجرایی شده است.