• شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸
  • اوقات شرعی
  • وضعیت آب و هوا

شهر یزد نمادی از تعامل پایدار با طبیعت

شهر یزد نمادی از تعامل پایدار با طبیعت

مهدی جمالی نژاد شهردار یزد در آیین افتتاح " کارگاه بین المللی آب و شهر: سیستم های آبی و ساختارهای شهری"، یزد را نمادی از تعامل پایدار و سالم با طبیعت دانست و گفت: شهر یزد دارای ویژگی های خاص جغرافیایی، اقلیمی و محیطی است .

وي گفت: این شهر از نظر محیطی در مناطق بیابانی ایران قرار گرفته و شرایط اقلیمی خاص از جمله میزان بارش کم، تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد در ایجاد شرایط محیطی خاصی نقش مهمی ایفا کرده‌اند .

جمالي‌نژاد افزود: این شرایط دشوار دو راه حل را پیش روی مردمان این منطقه قرار داده بود كه نخستین راه تسلیم شدن در برابر طبیعت و کوچ و راه دوم جنگ با طبیعت بود.

وي ادامه داد: مردم یزد هیچ کدام از این دو راه را انتخاب نکردند بلكه آنها از طریق ایجاد تعامل پایدار و سازنده با محیط توانستند طراوت، شادابی و سرزندگی را برای این شهر به ارمغان بیاورند .

شهردار یزد وجود بادگیرها، حوضچه‌ها، باغچه‌ها و زیر زمین‌ها را نمونه‌هایی از تعامل پایدار انسان و محیط دانست .

جمالی نژاد در ادامه سخنان خود سیستم قنات را حلقه اتصال ارتباط بین آب و شهر در یزد برشمرد و افزود: وجود قنوات در یزد علاوه بر اینکه موجب شکل‌گیری شکل خاصی از معماری در شهر یزد شده، عامل به وجود آمدن تمدن کاریزی نیز محسوب می‌شود .

وي صلح دوستی، مدارا، سخت کوشی و قناعت را از جمله ویژگی مؤلفه های فرهنگی این تمدن برشمرد .

شهردار گفت: از یک‌سو قنوات از طریق آب‌رسانی به شهر موجب طراوت و شادابی شهر یزد شده اند و از سوی دیگر، شهر به واسطه نیازهای خود از قنات‌ها نگهداری می کرده است كه مجموع این عوامل نشان‌دهنده خدمات متقابل قنات و شهر به یکدیگر است .

وی در پایان نیز خواستار الگو گرفتن از رفتار پیشینیان در راستای تعامل سازنده با طبیعت به جای جنگ فناورانه با طبیعت شد.

آدرس کوتاه :